A reggelek indulása meghatározza az egész nap hangulatát. Neked is és a családodnak is. Tudatosan figyelj arra, hogy nyugodtan induljon. Könnyű azt mondani, gondolhatod, de nálunk más a helyzet, mert…
Igen, úgy gondoltam én is évekig, hogy ez minden családban így van, ezt el kell fogadni. A reggelek stresszesek, rohanósak. Míg rá nem jöttem, hogy ha akarom, akkor megváltoztathatom. Erre, mint sok minden másra a gyerekek miatt kényszerültünk rá. Amikor a nagy elkezdte az iskolát, akkor már tétje volt. Nem tehettem meg vele, hogy elkésünk, elsőben jelzőre bent kell lenni. Nem úgy, mint az oviban, hogy ha megcsúsztunk, akkor sem volt baj. A vezető beosztás egyik előnyeként nincs blokkolóórám, az időmmel úgy gazdálkodom, ahogy a feladataim megkívánják, így a percre pontos napi indulást korábban nem kellett erőltetni.
A reggeli rutinok minden családban mások, nincs tuti recept. Magadnak kell kialakítani a rendszert, ami a család minden tagjának megfelelő.
Jöjjön néhány tipp, ami nekünk hosszú távon bevált:
- Listázz, mérj és számolj!
Listázd a reggeli teendőidet, majd írd mellé, mennyi időbe telnek. A végén add össze az eredményt, és ahhoz képest határozd meg, mikor kell felkelni, ahhoz, hogy minden beleférjen. + számolj rá vagy 10 – 15 percet a váratlan eseményekre. Akinek gyereke van, tudja, hogy mindig van váratlan esemény. Pl. pont a kedvenc ruháról szakadt le a gomb, vagy ki kell vasalni. Nincs meg az a plüssállat, amit vinni akar a kicsi magával, indulás előtt leönti magát (vagy téged) vízzel (vagy kakaóval 🙂 )
Szánj rá pár reggelt, hogy tényleg mérd az időt és valós percekkel számolj. Lehet, hogy naponta más eredmény jön ki, hiszen egyik nap mosol reggel hajat, másikon nem, vagy az uzsonna, ebéd elkészítése húzódhat el. (Nekem két óra az átlag, ebben benne van reggelente fél óra torna vagy jóga is.)
Ha ez a szám megvan, akkor már tudod, mikor kell felkelni, hogy minden beleférjen.
- Figyeld az órát!
Időnként nézz rá az órára, hogy hol tartasz. Tudatosítsd ezt a gyerekekben is. Ezt akkor is meg tudod tenni, ha még nem ismerik pontosan az időt. “Akkor kell indulni, mikor a mutató oda ér. Most még lehet lustizni, játszani, de ha a mutató oda ér a hármasra, el kell indulni”. Az elején még bejelöltem az órán post ittel, hogy mikor van indulás. Időnként szólni kell nekik, hogy még van 1 órájuk, fél, 10 perc…
Határozz meg magadnak mérföldköveket, amihez tartanod kell magad. Pl. hétkor legkésőbb el kell kezdenem a zuhanyzást, különben elkésünk.
- Számolj az ütközésekkel!
Nem egyedül vagy, tehát számolnod kell azzal, hogy valaki beelőzi a másikat a fürdőben, a tükörnél, stb… Ha lehet, ezt is előre osszátok be. Ha minden nap ugyanaz az időbeosztásotok, akkor ezt egyszer kell megtenni. Ha változik, akkor ezzel minden nap foglalkozni kell.
- Számíts a társadra!
Ha a férjed is otthon van reggel és tudtok együtt készülni az nagyon jó, de ha nem figyelsz, simán lehet hátráltató tényező is. 🙂 (lásd fentebb). Beszéljétek meg, hogy kinek-mi a feladata, ki készít uzsonnát, ki figyel a gyerekek készülődésére. Munkánk miatt nekünk szinte naponta változik, hogy ki-mikor indul, tudunk-e együtt menni, megfelezzük-e a gyerekeket, stb… Hogy ebben a hektikus rugalmasságban mégis meglegyen a gyerekek stabilitása, és ne csússzunk szét, előző este megbeszéljük a másnapot. Ha tudom, hogy egyedül leszek reggel, mert a férjem korán indul, akkor bekalkulálom, és fél órával korábban kelek.
5. Arra szánj időt, ami neked fontos!
Pl. nekem fontos az egészséges étkezés, ezért arra talán az átlagosnál több időt szánok. Reggelizem és többnyire akkor készítem el az ebédemet is. Van, hogy ezt a két folyamatot összevonom. Eszem a müzlimet és közben készítem a salátát, párolom a zöldséget, húst, dobozolok stb… Ehhez az kell, hogy előző nap mindig átgondolom, hogy mit fogok másnap ebédelni, ahhoz mennyi idő kell reggel. Felmérem, hogy ha hajat kell mosnom, akkor nem lesz időm ebédet készíteni, máshogy kell megoldani.
6. Vond be a gyereket is!
Legyen neki dolga és felelőssége. Szokja meg, hogy ő ágyaz be, vagy teszi rendbe a táskáját, rakja el a kikészített uzsonnáját. Ezzel egy életre szóló munícióval tankolod fel. Ha nem szokja meg a felelősséget, akkor később, amikor már muszáj lesz neki, nem fogja elbírni a súlyát.
7. Este alvás!
A gyerekek feküdjenek le időben, annál nincs rosszabb, mint rimánkodni nekik, hogy felkeljenek, vagy ideges sürgetéssel induljon a nap, mert nem képesek felébredni. Te vagy a szülő, te irányítod az életeteket.
- Te is feküdj le időben!
Ha nem pihened ki magad, akkor könnyen előfordulhat, hogy elalszol, visszanyomod párszor a szundit a telefonodon. Reggel 10 perc elvesztése is kapkodást okozhat. A saját alvásigényedhez képest meg tudod határozni azt, hogy mikor kell lefeküdnöd ahhoz, hogy kipihend magad. Nagyon könnyű esti telefonnyomkodással, sorozatnézéssel elvesztegetni pár óra értékes alvásidőt. Persze vannak időszakok, amikor ezt nem lehet tartani, hosszú távon viszont a harmonikus élet alapja, hogy kipihent legyél.
Kísérletezd ki a saját reggeli rutinotokat, azt ami neked beválik és tartsd magad ahhoz. A lényeg a tudatosság és a kontroll. Nem jó, ha az életünkben mindent szabályozunk, de ha nem kontrolláljuk a hétköznap reggeleket, akkor elúsztathatjuk az egész életünket.
Hiszem azt, hogy akkor vagyunk harmóniában, ha tudatosan irányítjuk életünk bizonyos területeit. Akkor jutni fog idő és energia arra is, hogy nyugodtan lazíthassunk. Nekem minden nap van időm magamra. És neked?
Ha Anya boldog, az egész család boldog. Tegyél minden nap a boldogságodért!