Mindannyiunknak vannak olyan napjai, amikor semmi sem sikerül. Úgy érezzük életünk romokban hever, minden balul sül el a munkában és a család körül is. Ez az érzés többnyire akkor jön, amikor a legnagyobb a nyomás. Túlterheltek vagyunk, nem tudjuk kezelni a hirtelen jött megoldandó helyzeteket. Azokat sem, amelyeket máskor könnyedén megoldunk. Legszívesebben ki sem kelnénk az ágyból reggel, hanem aludnánk tovább. Már ha tudunk. Van, aki álmatlanul forgolódik hajnal kettőtől és nem tud visszaaludni.
Nálam általában ez szokott lenni. Egy ilyen hajnalon fogalmazódott meg bennem ez az írás.
Mert akárhányszor is előjön ez az állapot, valahogy mindig túllendülök rajta, és megerősödve jövök ki a helyzetekből.
Lehet, hogy beletelik egy pár napba, akár hétbe is, de utána jobb lesz, magasabb szintre lép az életem. Nőknél valószínűleg ez a lelkiállapot a hormonok és a hold változásával menetrend szerint jelentkezik.
Lehet, hogy a férfiaknál is, nem tudom, nem voltam még férfi. Ha férfi vagy, írd meg kommentben, hogy nálad van-e ilyen ciklikus változás! 🙂
Nekem ezek szoktak segíteni:
- Ismerd be a problémát!
Ne akard azzal kikerülni az otthoni konfliktusokat, hogy bevállalsz egy munkahelyi plusz feladatot, csak hogy menekülj a helyzetből. Ha a melóban van sok stressz, a táppénz, szabi, beteg gyerek csak ront a dolgokon. (Észrevettétek már, hogy a gyerekek valahogy mindig a lehető legrosszabbkor betegednek le? Valahogy megérzik, hogy anyának, apának mi a legtitkosabb belső, ki nem mondott vágya és teljesítik.)
9Inkább nézz szembe azzal, hogy gödörbe kerültél és mássz ki belőle.
- Teremts magadnak időt és csendes körülményeket, hogy egyedül legyél!
Készíts egy kávét, teát, egy(!) pohár bort és merülj el magadban. Vegyél elő papírt, tollat, vagy számítógépet. (Ez veszélyes lehet, mert a gép előtt hajlamos az ember elkalandozni, és jól elterelni a figyelmét megint néhány plusz kattintással). Ha nem vagy elég tudatos, akkor inkább ne legyen a környéken semmi technikai kütyü, a telefon sem!
- Láss tisztán!
Írd le, mi a baj, mi az, ami zavar stb… Például, ha túlterhelt vagy, akkor csinálj egy táblázatot, listát az elvégzendő feladatokról, azok határidejéről. Vedd számításba a munkahelyi, családi és a személyes ügyeket is.
- Gondold újra!
Ha ez megvan, gondold újra a listát soronként. Biztos, hogy minden tétel kell? Mi az, amit valóban te szeretnél, és mi az, amivel mások elvárásainak akarsz megfelelni? Mi történne, ha esetleg kihúznál néhány tételt? Vagy ha nem lehet, akkor átütemeznéd? Kit tudsz bevonni segítségül? Tudod-e valakivel közösen megoldani?
- Kezdj egy üres oldalt, és vedd sorra a pozitívumokat!
Mi az, ami feltölt az életben? Mi kell ahhoz, hogy jól érezd magad? Utoljára mikor érezted magad boldognak és elégedettnek? Akkor mit csináltál és kivel? Éld bele magad, idézd fel az emlékeidet, juss el addig, amíg hatásukra elmosolyodsz, szíved melegséggel telik meg.
- Listázd az életedben eddig teljesített kihívásaidat!
Minden nehéz, embert próbáló, necces szituációt írj össze, amikor úgy érezted, túllépted saját határaidat. Sikerült megoldani? Milyen módszerrel?
Ugye, hogy milyen sok mindenen túl vagy már? Akkor most miért ne sikerülne? Hidd el, hogy képes vagy rá! Minden megoldható!
- Listázd az erősségeidet!
Mi az, amiben jó vagy? Mitől érzed magad sikeresnek? És ne tedd hozzá gondolatban sem, hogy sikeres vagyok, de…
Itt most csak az erősségekre koncentrálj, ha bármi negatívum jut eszedbe, hagyd figyelmen kívül, és helyettesíts valami pozitívummal.
- Írd össze, kik azok az emberek, akiket szeretsz és akik szeretnek!
Ez a legfontosabb! Ki az, akire mindig, minden helyzetben tudsz számítani? Akkor is, ha esetleg hibázol, vagy úgy érzed, kudarcot vallottál.
Nyugodj meg, a családod, a párod és a gyermekeid, barátaid akkor is szeretnek, ha a munkahelyen a főnököd lecseszett, vagy éppen más kapott előléptetést.
Mikor beszélgettél velük igazán jót? Lehet, hogy csak egy önfeledt este hiányzik a barátnőddel, vagy egy nyugodt este a pároddal, amikor nem kell főzni, mosogatni vagy a gyerekekre figyelni. Határozd el, tervezd meg, hogyan, mikor tudod ezt megtenni. Ne mondd egyből, hogy nem tudod, hanem keresd a megoldást, mindig van! A lehető leghamarabb tedd meg, ha más nem telefonálj. De ne úgy, hogy rázúdítod saját magad a másik félre. Kérdezd meg hogy van, mi újság vele? Lehet, hogy neki nagyobb szüksége van rád, csak nem vetted észre.
A közös nevetés csodákra képes!
- Fogadd el a hibáidat!
Gondold át, mi az, amit nem jól csináltál? Mi az, amit megbántál? Mi volt totális kudarc és legszívesebben meg nem történtté tennéd? Mikor bántottál meg valakit, vagy mondtál ki olyan szavakat, amiket utána vissza szívtál volna? Ezt írd le egy papírra, és égesd el! Meglepően jó érzés lesz, látni, hogy a lángok martalékává válik. Fogadd el, hogy megtörtént és lépj túl rajta. Nem számít, azért hibázunk, hogy tanuljunk belőle, legközelebb majd másként lesz. Felesleges régi sebeket nyalogatni, a múltban élni, mert elveszi az energiát a jelentől.
- Határozd el, hogy kihúzod magad a rossz hangulatból!
Dönts úgy, hogy elég volt ebből az állapotból. Ez kulcsfontosságú! Innentől kezdve, ha azon kapod magad, hogy negatív, aggódó, szorongó gondolataid vannak, tereld el őket. Tudatosan keress helyettük pozitívat. Attól még nem tűnnek el a rossz dolgok az életedből, de nem lehet úgy élni, hogy minden üres pillanatodat ezekkel töltöd ki, hiszen akkor nem tudnak beáramolni a megoldást hozó, előre vivő energiák.
- (Ne) láss rémeket!
Gondold át, hogy a téged nyomasztó dolgok esetében mi lehet a legrosszabb, ami történhet? Ha ez bekövetkezik, akkor mi lesz? Mi történhet veled és mit tudsz majd akkor tenni? Kitől tudsz segítséget kérni? Ha ezt el tudod képzelni, akkor meg tudsz szabadulni a bizonytalanság okozta szorongástól. Ha bekövetkezik a legrosszabb, akkor fel leszel rá készülve, nem fogsz pánikolni. Úgy is mondhatnánk, hogy készíts egy kockázatelemzést az életedre nézve.
- Keresd a jót!
Nézz szét a környezetedben és keresd a jó, pozitív dolgokat. De ne a közösségi médiában, hanem a való világban. Sétálj egyet a természetben, vedd észre a szépet magad körül. Kattints kevesebbet és kapcsold ki a tévét.
- Olvass egy jó könyvet!
Elalvás előtt célszerű olyat választani, ami kikapcsol. Egy jó regény, egy verseskötet mindig ellazít és pozitív energiával tölt fel. Az időhiány nem kifogás, már napi tizenöt- harminc perc is üdítően hat. Ennél több megy el céltalan szörfözéssel 😉
Kereshetsz olyanokat is, amelyek kapcsolódnak az adott élethelyzetedhez. Motivációs, vagy éppen a hivatásod szakkönyvei tovább tudnak lendíteni egy-egy elakadáson, ötletet, inspirációt mertíthetsz belőlük. Magánéleti válság esetén is számtalan megbízható olvasnivalót találsz.
Ha nem tudsz választani, akkor keresd a könyvtárosokat, ők segítenek eligazodni a könyvrengetegben.
13 + 1 Örülj az életednek!
Nem számít mi jön ma szembe,
#Anyaafőnök
minden az életed része.
Egyszer borús, máskor napos,
mégis biztos, hogy a végén
a szivárvány felragyog.
Nézz vidáman az életre,
reggelente mosolyogj bele a tükörbe!
Akkor a legjobb, ha minden lépést megteszel, még ha nem is ebben a sorrendben. A 8, 10, 12, 13, 13 +1 tippet érdemes beépítened a mindennapjaidba, akkor is ha éppen nincs különösebb bajod az életeddel.
Ha tartósan sokáig vagy ebben a lelkiállapotban, akkor mindenképpen keress egy szakembert, aki segíthet. Sokszor elég egy-két alkalom, amikor kibeszélheted magad egy pártatlan, neked önös érdek nélkül segítőnek.
Ha Anya boldog, az egész család boldog. Tegyél minden nap a boldogságodért!