Életmódváltás 13+1 lépésben – Bevezető
- Határozd el magad, de tényleg!
Fogalmazd meg pontosan, hogy mit akarsz elérni és miért. Ez legyen konkrét és mérhető. Vagy kilóban, vagy centiben, vagy ruhaméretben.
Miért: elég erősnek kell lennie az indoknak, olyan erősnek, hogy ha közben nehézségek jönnek, akkor ez a miért erőt adjon a folytatáshoz. Az általános “jobban akarok kinézni, egészségesebb szeretnék lenni” édeskevés. Ezek üres szavak. Olyan miértet keress, ami csak a tiéd. Bármi, amibe belefogsz, csak akkor sikerülhet, ha elég erős hozzá a motiváció. Szánj rá időt, fogalmazd meg és írd le, vagy ha jobban tetszik, készíts róla hangjegyzetet. Jól jön majd a nehéz napokban. Például: Szeretnék 5 kilóval könnyebb lenni, mert akkor nem fájna estére annyira a derekam. Vagy szeretnék rendszeresen sportolni, hogy egészségesebb legyek, mert akkor tovább élhetek, többet lehetek a gyerekeimmel, esetleg még az unokáimat is láthatom.
Bármi jó, csak őszinte legyen és a sajátod! 🙂
- Tervezd meg!
Ha megvan a mérhető célkitűzés, akkor lehet tervezni. Mennyi idő alatt, hová szeretnél eljutni? Itt kulcsfontosságú, hogy eldöntsd, ez egy hosszú távú, végérvényes lépés, ami csak akkor lehet sikeres, ha tartós lesz. Mert egyszer lefogyni nem nagy kunszt. A titok abban áll, hogyan őrizzük meg ezt az eredményt, hogy ne essünk újra és újra vissza, ne térjünk vissza a régi szokásokhoz. Szóval legalább egy évre tervezz! Ez egyszerű és könnyen felosztható kisebbi mérföldkövekre. Így mindig csak a következő lépésig kell eljutni egyszerre, mindig csak egy akadályt kell megugrani. Az egyszerűség kedvéért mondjuk azt, szeretnék tartósan megszabadulni 12 kilótól. Ha erre egy évem van, akkor az csak havi 1 kg. Ez azért nem olyan nagy dolog. De nem is kicsi. A legtöbben ott rontjuk el ezt az egészet, hogy türelmetlenek vagyunk. Többnyire nem 3 hónap alatt szedjük fel a súlyfeleslegünket, mégis ilyen gyorsan szeretnénk tőle megszabadulni. Először ezt a nyomást, stresszt kell elengedni, és reális célokat kell kitűzni. Olyat, amit el tudsz képzelni.
- Válassz egy módszert és tarts ki mellette!
Nagyon sokféle lehetőség van, akkor tudsz jól választani, ha jól ismered magad és az étkezési szokásaidat. Figyeld magad az elején, és írd pár napig mit eszel és mikor. Mi az, amiből többet eszel? Többnyire mind tudjuk, hogy “csak” el kell hagyni a cukrot, a finomított szénhidrátokat stb.. mégsem vagyunk képesek tartani magunkat hozzá. Egész egyszerűen azért, mert nem tudjuk, mit kellene enni helyette. Eddigi életünk során annyira beépült a zsigereinkbe a megszokott táplálkozási rutin, a szénhidrátfüggőség, hogy nem könnyű tőle megszabadulni. Van, akinek bejönnek a számlálós, mérős, mintaétrend alapján főzős módszerek. Van, akinek nem, mert egyszerűen nem tudja beépíteni az életébe.
Ha szeretsz enni és a közös étkezések fontosak a családi életedben, akkor olyat kell választani, ami nem a megvonós kategória. Ideig óráig, hónapokig el lehet lenni napi 2 fehérje turmixon egy főétkezéssel, de el tudod képzelni, hogy ha abbahagyod, akkor nem esel vissza fokozatosan?
Vagy el tudod képzelni, hogy poron élj hónapokon keresztül? Én próbáltam azt is, valóban jó eredményeket hozott, de nekem mégsem volt jó, mert felborult az anyagcserém tőle. Utána visszatérve a normális, egészséges étkezéshez (semmi finomított élelmiszer, semmi cukor, semmi nasi, csak rendszeres evés), újra hízni kezdtem, de elég durván. Én így jártam, de sok ismerősöm van, akik tartós eredményeket értek el.
Szeretem a jó ízeket, szeretek jókat enni, elképzelni sem tudtam volna hosszú távon, hogy mindig csak sanyargassam magam és lemondjak a finomságokról. Így találtam rá a paleolit táplálkozásra. Egy éve váltottam, nekem ez jött be. Neked lehet, hogy más fog. A lényeg az, hogy a választott módszer passzoljon a személyiségedhez, az életritmusodhoz. Ha kevés a pénzed, akkor ne azzal kezd, hogy megveszed a legdrágább turmixgépet, vagy egy havi bérletet a fitnessterembe. Ha több a pénzed, mint az időd, akkor bátran keress kész menüket és rendeld meg. Akkor egy csomó minden leegyszerűsödik. Mindegy, milyen módszert választasz, a lényeg a kitartás és a következetesség. Hetente ne változtass, ne keress új meg új divatdiétákat, legalább 1-2 hónapig tarts ki egy mellett és utána válts, ha kell.
- Fogadd el, hogy az elején szenvedni fogsz!
Ne legyenek illúzióid, nagyon nehéz napok jönnek, még akkor is, ha azt ígérik a hirdetések, hogy “könnyedén, játszva, szenvedés nélkül…”. Ez olyan, mint amikor egyesek azt mondják a gyereknek, hogy az oltás nem fog fájni. Háát, ez is egy kamu, mert fáj.
Ezeken a nagyon nehéz napokon van szükség arra, hogy elővedd az 1. pontos jegyzeteidet. Olvasd újra és erősítsd meg az elhatározásodat. Elég erős a miérted? Ha nem, itt az idő, hogy újraírd. Ne add fel!
- Ha bűnöztél, bocsáss meg magadnak és menj tovább!
Gondold végig, minek, mi az ára? Megéri bekapni a csokit, a sütit, ha utána visszaesel? Egy süti nem a világ, de ha rendszeresen felmented magad, akkor mi értelme volt belekezdeni?
- Örülj a legkisebb eredménynek, és ne hasonlítgasd magad másokhoz!
Nagyon sok közösséghez lehet csatlakozni, ezek a csoportok többségében erőt adnak. Egymás történeteit olvasni, módszereit megismerni nagyon motiváló. Jó tudni, hogy más is nyálcsorgatva csomagolja a gyerek uzsonnáját, hogy valaki képes egy hét alatt ledobni 3 kilót, 2 ruhaméretet. Hurrá, ez mind szuper! Akkor, ha nem vált ki belőled frusztrációt. Ha közben nem leszel elkeseredett és csalódott, hogy neked csak 1,5 kg sikerült.
Fogadd el, hogy neked ennyi jött össze, ennyinek kell örülni. A lényeg, hogy meg tudd tartani! Minden szervezet más, ugyanaz a módszer sem vezet mindenkinél ugyanarra az eredményre.
- Ha szükséges, fordulj szakemberhez!
Ha egyedül nem megy, akkor erre ne sajnáld a pénz, az időt, mert megtérül. Előfordulhat, hogy a sikertelenség hátterében valamilyen egészségügyi probléma áll. Próbáltam egyedül váltani paleos étrendre, könyvekből, internetről tájékozódtam, lassan jöttek az eredmények, sok volt a buktató. Végül úgy döntöttem tanácsadóhoz fordulok. Életem egyik legjobb döntése volt. Posta Renátát választottam, egyszerűen azért, mert volt egy szakácskönyve, a Paleolit fogyókúra hedonistáknak, ami nagyon megtetszett. A legfontosabb, hogy körültekintően válassz hiteles szakembert, akiben megbízol és akire számíthatsz. Reni ilyen, nélküle nekem nem ment volna.
Ha a sportolás áll a fogyókúrád középpontjában, akkor személyi edzőt keress.
- Ne hallgass a károgókra!
Sajnos előfordulhat, hogy pont a legszűkebb környezeted nem áll ki melletted, hanem cinikusan figyeli a próbálkozásaidat. (Haha, tavaly is elkezdted, mégsem sikerült.) Kérd meg a környezetedet, hogy ne ez legyen a téma. A legjobban akkor jársz, ha nem vered nagy dobra az életmódváltásodat. Egyszerűen csak azt (t)eszed, amit szeretnél. Vendégségben a legnehezebb, amikor a háziak kínálnak és nem értik meg, hogy miért nem veszel belőle. Mondd azt, hogy muszáj, mert magas a cukrod 😉 Ez többnyire hatni szokott, nem piszkálnak tovább.
- Tudatosan készülj azokra az eseményekre, amikor máshol kell enned!
Mindig legyen nálad olyan étel, ami belefér a választott diétádba. Pakolj a táskádba olyan nasikat, amiket büntetlenül ehetsz, így nem frusztrál a tudat, hogy a többiek pogácsáznak, neked meg marad a sóvárgás. Lehet, hogy furán néznek rád, amikor dobozból eszel, de ezzel ne törődj. A barátaid, ha normálisak, akkor megértik és elfogadják, másoknak meg mi köze hozzá? Ez a legkönnyebb útja a bűnözés elkerülésének. Nem éhezel, nem érzed, hogy valamiről lemaradsz.
- Fokozatosan kezd el a mozgást!
Az sokat segít. Energikusabb leszel, feltöltődsz, és nem fog lógni a bőröd, ha elkezdesz fogyni. Nem kell megerőltetni magad, válassz olyan sportot, amit hosszú távon be tudsz építeni az életedbe. Ne feledd, ez nem fogyókúra, hanem életmódváltás! Itt is keresgélj, ne a legdivatosabbat, hanem a hozzád legközelebb állót válaszd. Pl. ha világ életedben utáltad a tesi órát meg a futást, akkor ne kezdj el futni, mert az a “legjobb sport”. Ha szégyenlős vagy, zavar, hogy mások látnak izzadni, akkor ne menj edzőterembe, keress inkább otthoni tornákat, vagy egy személyi edzőt. Ha kis gyerekeid vannak és nem tudod rászánni az időt a házon kívüli mozgásra, akkor se add fel, tornázz otthon. Nem baj, ha a gyerekek is látják, sőt vond be őket is! Egy életre szóló ajándék lesz nekik. Menjetek együtt sétálni, biciklizni, túrázni. Akkor nem lesz egy plusz stresszforrás, hogy ki vigyáz a gyerekre, amíg te oda vagy sportolni.
- Lassan járj, tovább érsz!
Nagyon nehéz egy megszokott életmódba új szokásokat bevezetni, ne akarj mindent egyszerre! Mérd fel az erőforrásaidat, és ahhoz alakíts mindent. Ha erőszakosan, mindent egy lapra feltéve ugrasz neki, akkor nem jutsz messzire, hamar belefáradsz és kudarc érhet.
- Ne add fel!
Határozd el, hogy végigcsinálod, amit elkezdtél. Akkor is, ha közben nagyon nehéz, vagy nem éred el a kívánt eredményt. Ha elérkezett egy mérföldkő, akkor gondold végig, elemezd az eredményeidet. Ha minden a tervek szerint alakult, akkor hajrá, folytasd tovább. Ha nem, akkor nézd meg, hol lehetett a hiba. Lásd magad reálisan. Megtettél mindent? Ne hazudj magadnak! Ha igen, és mégsem volt eredmény, akkor érdemes szakembert, új módszert keresni. Ha nem, akkor se ostorozd magad, ne mondj le róla, hanem menj vissza az első lépéshez! Kezd újra, és fogadd meg, hogy ezúttal kitartó leszel. (Ha tényleg akarod, igazán belülről, nem pedig külső kényszer hatásásra gondolod, hogy fogynod kellene…)
- Minden nap dicsérd meg magad!
Minden egyes nap, ami úgy telt el, hogy tartottad magad a terveidhez siker! Nem semmiség, hanem igenis nagy dolog. Kibírni úgy egy három órás megbeszélést, hogy ott áll az asztalon előtted a pogácsa, meg az édes, csokis aprósütemény, igenis embert próbáló dolog az első időkben. Kibírni, hogy amikor a gyerekeknek készíted a vacsorát, nem kapod be a kiflicsücsköt, nem eszed meg a maradék tésztájukat, az valódi teljesítmény. Sőt, ha az oreo kekszből sem veszel akkor egyenesen hős vagy! Lehet, hogy a mérleg, a centi nem mutat mérhető változást napról napra, de az a lényeg, hogy te mégis tegyél meg minden tőled telhetőt. Nincs kifogás!
13 + 1 Hidd el, csak az első pár hónap a nehéz!
Egy idő után nem lesz annyi kísértés, mert tudod mit veszíthetsz. Gondolj az új ruháidra! Ha visszaesel, akkor nem fognak jól állni, sőt egy idő után rád sem jönnek. Megéri? Ugye nem?
“Fontos, hogy ne sodródjak, hanem döntéseimmel kézbe vegyem életem irányítását”.
Böjte Csaba
Életmódot akarsz váltani? Nem kell mást tenned, mint eldönteni, és kitartani mellette. Minden egyes nap!
Sok sikert hozzá!
Ha Anya boldog, az egész család boldog. Tegyél minden nap a boldogságodért!